Isese Calendar December 2024

Ogun, Osun or Sango - know your Orisha's worship day

IFAORISHAOGUNISESEAFRICAN SPIRITUALITY

12/15/20242 min read

Isese Calendar December 2024
Isese Calendar December 2024

Here is the isese calendar for December 2024, sorry it's late. As I always tell you guys, it's very easy to remember your Orisha's worship day by adding it to your Google calendar as an all day event that repeats every four days. The traditional Yoruba week is four days. So, today, Saturday, is Ose Ogun, Ogun worship day and the next one will be on Wednesday.

ÌṢẸ̀ṢE CALENDAR FOR THE MONTH OF DECEMBER, 2024

01. Ifá/Ọ̀rúnmìlà, Ọ̀ṣun, Ọ̀sanyìn, Yemọja, Olókun, Ẹ̀là****

02. Ògún, Ìja, Ọ̀ṣọ́ọ̀sì, Òrìṣà-Oko, Erinlẹ̀.

03. Șàngó/Jàkúta, Ọya, Baáyànnì, Aganjú, Ọbalúayé/Ṣànpọ̀nná, Nàná-Bùkúù.

04. Ọbàtálá/Òrìṣà-Ńlá, Yemòó, Èṣù, Egúngún, Ẹgbẹ́-Ọ̀gbà/Alárá-Igbó, Orò, Ẹ̀lúkú, Agẹmọ, Òrìṣà Òkè, Ògìyán/Ògìrììyán.

05. Ifá/Ọ̀rúnmìlà, Ọ̀ṣun, Ọ̀sanyìn, Yemọja, Olókun, Ẹ̀là**

06. Ògún, Ìja, Ọ̀ṣọ́ọ̀sì, Òrìṣà-Oko, Erinllẹ̀

07. Șàngó/Jàkúta, Ọya, Baáyànnì, Aganjú, Ọbalúayé/Ṣànpọ̀nná, Nàná-Bùkúù.

08. Ọbàtálá/Òrìṣà-Ńlá, Yemòó, Èṣù, Egúngún, Ẹgbẹ́-Ọ̀gbà/Alárá-Igbó, Orò, Ẹ̀lúkú, Agẹmọ, Òrìṣà Òkè, Ògìyán/Ògìrììyán.

09. Ifá/Ọ̀rúnmìlà, Ọ̀ṣun, Ọ̀sanyìn, Yemọja, Olókun, Ẹ̀là***

10. Ògún, Ìja, Ọ̀ṣọ́ọ̀sì, Òrìṣà-Oko, Erinlẹ̀.

11. Șàngó/Jàkúta, Ọya, Baáyànnì, Aganjú, Ọbalúayé/Ṣànpọ̀nná, Nàná-Bùkúù.

12. Ọbàtálá/Òrìṣà-Ńlá, Yemòó, Èṣù, Egúngún, Ẹgbẹ́-Ọ̀gbà/Alárá-Igbó, Orò, Ẹ̀lúkú, Agẹmọ, Òrìṣà Òkè, Ògìyán/Ògìrììyán.

13. Ifá/Ọ̀rúnmìlà, Ọ̀ṣun, Ọ̀sanyìn, Yemọja, Olókun, Ẹ̀là.

14. Ògún, Ìja, Ọ̀ṣọ́ọ̀sì, Òrìṣà Oko, Erinlẹ̀.

15. Șàngó/Jàkúta, Ọya, Baáyànnì, Aganjú, Ọbalúayé/Ṣànpọ̀nná, Nàná-Bùkúù.

16. Ọbàtálá/Òrìṣà-Ńlá, Yemòó, Èṣù, Egúngún, Ẹgbẹ́-Ọ̀gbà/Alárá-Igbó, Orò, Ẹ̀lúkú, Agẹmọ, Òrìṣà Òkè, Ògìyán/Ògìrììyán.

17. Ifá/Ọ̀rúnmìlà, Ọ̀ṣun, Ọ̀sanyìn, Yemọja, Olókun, Ẹ̀là****

18. Ògún, Ìja, Ọ̀ṣọ́ọ̀sì, Òrìṣà Oko, Erinlẹ̀.

19. Șàngó/Jàkúta, Ọya, Baáyànnì, Aganjú, Ọbalúayé/Ṣànpọ̀nná, Nàná-Bùkúù.

20. Ọbàtálá/Òrìṣà-Ńlá, Yemòó, Èṣù, Egúngún, Ẹgbẹ́-Ọ̀gbà/Alárá-Igbó, Orò, Ẹ̀lúkú, Agẹmọ, Òrìṣà Òkè, Ògìyán/Ògìrììyán.

21. Ifá/Ọ̀rúnmìlà, Ọ̀ṣun, Ọ̀sanyìn, Yemọja, Olókun, Ẹ̀là**

22. Ògún, Ìja, Ọ̀ṣọ́ọ̀sì, Òrìṣà-Oko, Erinlẹ̀.

23. Șàngó/Jàkúta, Ọya, Baáyànnì, Aganjú, Ọbalúayé/Ṣànpọ̀nná, Nàná-Bùkúù.

24. Ọbàtálá/Òrìṣà Ńlá, Yemòó, Èṣù, Egúngún, Ẹgbẹ́-Ọ̀gbà/Alárá Igbó, Orò, Ẹ̀lúkú, Agẹmọ, Òrìṣà Òkè, Ògìyán/Ògìrìyán.

25. Ifá/Ọ̀rúnmìlà, Ọ̀sun, Ọ̀sanyìn, Yemọja, Olókun, Ẹ̀là***

26. Ògún, Ìja, Ọ̀ṣọ́ọ̀sì, Òrìṣà-Oko, Erinlẹ̀.

27. Șàngó/Jàkúta, Ọya, Baáyànnì, Aganjú, Ọbalúayé/Ṣànpọ̀nná, Nàná-Bùkúù.

28. Ọbàtálá/Òrìṣà-Ńlá, Yemòó, Èṣù, Egúngún, Ẹgbẹ́-Ọ̀gbà/Alárá-Igbó, Orô, Ẹ̀lúkú, Agẹmọ, Òrìṣà Òkè, Ògìyán/Ògìrìyán.

29. Ifa/Ọ̀rúnmìlà, Ọ̀ṣun, Ọ̀sanyìn, Yemọja, Olókun, Ẹ̀là.

30. Ògún, Ìja, Ọ̀ṣọ́ọ̀sì, Òrìṣà-Oko, Erinlẹ̀.

31. Șàngó/Jàkúta, Ọya, Baáyànnì, Aganjú, Ọbalúayé/Ṣànpọ̀nná, Nàná-Bùkúù.

Note :

**** Ìtàdógún - Ọ̀ṣẹ̀ Awo.

*** Isán - Ọ̀ṣẹ̀ Awo.

** Ọrún - Ọ̀ṣẹ̀ Awo.